مقالات

خانه » باء بسم الله » قطب‌نمای ادامه‌ی راه انقلاب اسلامی

قطب‌نمای ادامه‌ی راه انقلاب اسلامی

41

شماره ۷۷ و ۷۸:
تاملی بر عنوان تعیین‌شده‌ی سال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی:

از آن رو که حیات خود را رسانه‌ی انقلاب می‎داند و اعتقاد دارد که همواره و در طول حیات خود باید خود را با بیانات و شاخص‎های رهبر معظم انقلاب اسلامی میزان و تراز کند، قصد آن داریم تا درسال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نیم‌نگاهی به این شعار داشته باشیم. از آن رو که معتقدیم شعار هر سال باید جهت‌دهنده‌ی رفتار ما در آن سال باشد و صرفا به عنوان یک موضوع جذّاب و شعاری به آن نگاه نشود. به همین منظور در این مجال به بیان چند نکته که قابل برداشت از این نام‌گذاری است می‎پردازیم:

۱- راهبرد اصلی نظام الهی جمهوری اسلامی ایران در این چند سال، بر اساس نظریه‌ی رهبر- مردم بوده است، به این معنی که هر زمان نظام جمهوری اسلامی ایران با بحران یا چالشی رو به رو شده است، این رهبری انقلاب بوده که خود به وسط صحنه آمده و با نشان دادن راه از بیراهه و البته با یاری مردم آن مسأله را پشت سر گذاشته است. در حقیقت باید گفت قدرتمندترین سلاح حکومت اسلامی در جریان مبارزه خود، همانا تکیه بر مردمی بوده است که رهبری نظام ایشان را ولی نعمتان این انقلاب می‎داند. از این رو در سال جاری و با توجه به مسائل پیش روی انقلاب اسلامی، «عزم ملی»، یکی از ارکان رسیدن به اهداف از سوی رهبری مورد توجه قرار گرفته است.

۲- توجه به «مدیرت جهادی» در این نام‌گذاری می‎تواند از دو جنبه حائز اهمیت باشد. اول این که سکان هدایت هر نظام و مجموعه‌ای خواه ناخواه به دست مدیران و مسؤولان آن بوده و آن کسی می‎تواند در طوفان‎های سخت و امواج متلاطم، سکان کشتی را به آن سو که باید هدایت کند که از روحیه‌ی شهامت و جسارت بالایی برخوردار باشد، در مواقع سختی خم به ابرو نیاورد و قامت خم نکند و میدان را خالی نگذارد. گذر از بحران‎های پیچیده و سخت، انسان‎های با همت بلند و عزم راسخ می‎خواهد. همان که در فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی از آن به عنوان «روحیه‌ی جهادی» یاد شده است.
روحیه‌ی جهادی و پُرکاری همان است که رهبری انقلاب همواره در توصیف دولت‌مردان قبلی به عنوان یکی از نقاط مثبت از آن یاد می‎کرد و شایسته است مدیران کنونی نیز آن را ارزش و مایه‌ی مباهات خود بپندارند. کما این که در برخی اظهارنظرها و انتقادات از دولت گذشته، این ارزش در نزد کسانی که اکنون بر مسند کار هستند، به عنوان یک ضد ارزش تلقی می‎شد به گونه ای که بر مبنای آن به تمسخر و استهزاء مدیران پیشین می‎پرداختند.
از سوی دیگر گفتنی است مسائل کشور همان گونه که رهبری نظام بارها و بارها بر آن تأکید فرموده‌اند، با تشدید فشارها از سوی دشمن، چیزی نیست که بتوان با یک فعالیت بی‌دغدغه و معمول به حل آن پرداخت، بلکه نیرو و عزمی دوچندان می‎خواهد.

۳- در چند سال اخیر سلاحی که دشمن برای مبارزه با جمهوری اسلامی ایران برگزیده، سلاح «اقتصاد» است. این مبارزه اقتصادی هم نیازمند یک عزم ملی و مدیریت جهادی است که بدون توجه به این دو بال موازی یارای مقابله در برابر «جنگ تمام عیار اقتصادی» (به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی) با تمام مستکبران غرب و شرق نخواهد بود.

۴- مقوله فرهنگ نیز از یک از سو از اهمیت بسیاری برخوردار است تا جایی که همچون هوایی است که انسان در آن تنفس می‎کند و از سوی دیگر از ظرافت و پیچیدگی بسیاری برخوردار است. در این عرصه نیز از آن جا که معمولا دولت‎ها خود به تنهایی توان احیای فرهنگ عمومی جامعه را ندارند، شایسته است خود در این زمینه به بسترسازی و سیاست‎گذاری مشغول شده و فضا را برای دغدغه‌مندان و مجاهدانی فراهم کنند که دل‌سوخته‌ی این انقلاب و ارزش‎ها و آرمان‎های آنند.

نظر بگذارید