مقالات

خانه » سیاسی » دیپلماسی فریب

دیپلماسی فریب

59723

بازنگری در روابط ایران و آمریکا

امروزه در دنیا تقریبا همه امور تحت تاثیر دیپلماسی قرار دارد. همه کشورها به‌دنبال تاثیرگذاری بر روی یکدیگر برای کسب منافع بیشتر و رسیدن به اهداف خود می‌باشند. بعد از پایان جنگ سرد، کشورها پی بردند که دیگر به ندرت می‌توان از روش‌های قبلی برای پیشبرد اهداف استفاده کرد زیرا با صرف کردن هزینه زیاد نتیجه‌های کمی به‌دست می‌آمد.

رفته رفته شیوه‌ای در روابط بین الملل به‌وجود آمد که می‌توانست با هزینه‌ی بسیار کمتری نتیجه‌های پیش‌بینی شده را به‌دست آورد. این روش تاثیر گذاشتن بر افکار مردم هدف بود که به این روش دیپلماسی عمومی‌گفته شد.

لازم می‌دانم چند تعریف در مورد دیپلماسی عمومی‌برای شما ارائه بدهم؛ «ارتباطات معطوف به منافع ملی یک کشور از راه ارتباط با مردم خارج از مرزهای جغرافیایی».

در فرهنگ واژگان روابط بین‌الملل سال ۱۹۸۷وزارت امور خارجه‌ ایالات متحده، دیپلماسی عمومی اینچنین تعریف شده است: «دیپلماسی عمومی به برنامه‌های تحت تکفل دولتی بر می‌گردد که هدف آن‌ها مطلع کردن یا تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی‌در کشورهای دیگر است و وسایل اصلی آن عبارت‌اند از: انتشارات، سینما، مبادلات فرهنگی، رادیو و تلویزیون».

باید توجه داشت که موضوع این نوشته دیپلماسی عمومی‌آمریکا در قبال ایران نیست بلکه سعی شده تا نمونه‌هایی از این روش را که دولتمردان آمریکا در قبال جمهوری اسلامی‌ایران و مخصوصا پرونده هسته‌ای این کشور داشته‌اند را مورد بررسی قرار دهد.

ابتدا باید دانست تعریف رسمی‌دولت آمریکا از دیپلماسی عمومی‌چیست؟ بنابر گزارش کمیته مشاوره دیپلماسی عمومی‌که از سال ۱۹۴۸میلادی در آمریکا آغاز به کار کرده هدف اصلی دیپلماسی عمومی‌آمریکا پیشبرد سیاست‌ها، اطلاع رسانی، ارتباط برقرار کردن و بالاخره تاثیرگذاری روی مردم کشور هدف می‌باشد.

در سال۱۹۴۷ شورای امنیت ملی آمریکا سندی را چاپ کرد که یک نکته در آن بیشترقابل تأمل می‌باشد. «در راستای صلح جهانی، فعالیت‌هایی که دولت آمریکا در حوزه اطلاع رسانی خارجی انجام می‌دهد، باید با عملیات روانی پنهان باشد»

در پی اجرای همین برنامه،آمریکایی‌ها خواستار به‌وجود آوردن دفتر امور ایرانیان در پنج شهر دبی، باکو، استانبول، فرانکفورت و لندن بودند ودر توجیه این کار می‌گفتند که: ما در ایران سی سال است که سفارتخانه نداریم و کسانی که ایران  را درک کرده‌اند بازنشسته شده‌اند و این برای ما یک مشکل بزرگ به شمار می‌آید و این دفاتر می‌توانند ما را با رفتار ،سیاست، خط مشی، فرهنگ و… ایرانیان آشنا کند. اما هدف اصلی آن‌ها این بود که بیشتر ایرانیان را تحت تـأثیر سیاست‌های پوپولیسمی‌خود قرار دهند.

در همین جا لازم می‌بینیم تا تأملی در یکی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد هشدار ایشان به نحوه برخورد با اینگونه سیاست‌ها‌ی آمریکا داشته باشیم:

«برخی افراد تلاش دارند با بزک کردن چهره آمریکا،زشتی‌ها، خشونت‌ها و وحشت آفرینی‌ها را از این چهره بزدایند….چگونه می‌توان این چهره زشت و جنایتکار را در مقابل ملت ایران با بزک تغییر داد».

باید از این جمله پند گرفت و اسیر چنگال‌های خونین آمریکایی‌ها نشد، زیرا آمرکا سعی دارد با سیاست‌های عوام فریبش، فضای بین المللی را علیه ایران به تکاپو وادارد؛ باید بدانیم که تحریم‌ها و فشارها ناشی از موضوع هسته‌ای نیست، بلکه آمریکایی‌ها با هویت مستقل ملت ایران و همچنین با افق‌ها‌ی آینده این کشور مخالف‌اند.

در پایان باید گفت که یکی از نکات مهم در برخورد آمریکا با ایران این است که آمریکایی‌ها می‌گویند «رابطه ما با مردم ایران خوب است؛ اهداف و سیاست‌های ما با اهداف و سیاست‌های مردم ایران یکی است».

اما برای همگان مشهود است که در دیپلماسی عمومی‌آمریکا یک نظریه وجود دارد که می‌گوید «این سیاست آمریکاست که اگر با دولتی دشمن باشد، می‌گوید: مردم آن کشور با ما هستند».

 

منابع

۱- دیپلماسی عمومی‌آمریکا در قبال ایران

۲- فصلنامه مطالعات آمریکا «پاییز ۸۹» دیپلماسی عمومی‌دکتر نور محمدی و کانونهای

فکری فعال در خصوص رابطه ایران و آمریکا دکتر فواد ایزدی

 

 

 

نظر بگذارید