مقالات

خانه » فرهنگی » معرفی کتاب ۷روایت خصوصی

معرفی کتاب ۷روایت خصوصی

22050315

هفت روایت خصوصی

نویسنده: حبیبه جعفریان

انتشارات: سپیده باوران

 

توی دوره ما، عصر مردم بدن رد پا، عصر جدول‌های حل شده عصر جمعه و اضطراب ظرف‌های شسته نشده، خدا گاهی علاقه اش می‌کشد کسی مثل آقا موسی را خلق کند. کسی که دوست دارد دنیا را آن جور که باید بسازد. کسی که سر تا پا توجه است. دغدغه است. درد است. دوندگی است. کسی که پژواک حضورش تا سال‌ها می‌ماند، آدمی‌که در بودنش تاکید دارد. حالا فرض کن چنین آدمی یک‌باره پنهان شود. آب شود. مگر می‌شود؟ معلوم است که در زندگی آدم‌هایی که در دامنه‌ی حضور او هستند حفره می‌اندازد. عجیب است که نبود یک نفر سرعت تاریخ را کم کند و رفتن آقا موسی حفره انداخت در تاریخ، در لبنان، در سیاست، در حوزه، در انقلاب ایران، در شیعه.

اما این کتاب روایت این حفره‌ها نیست روایت حفره‌هایی است که رفتن امام موسی در زندگی کسانی انداخت که باید بیشتر از بقیه او را دیده باشند، کسانی که راه به خلوت او داشته‌اند، بالیدنش را، دیدنش را، شام خوردنش را، فوتبال دیدنش را…

کتاب در قالب ۷ روایت از زبان همسر و فرزندان و خواهران و برادر و یک روایت از زبان دوست خانوادگی نوشته شده. هر روایت گوشه‌ها و ظرافت‌های پنهانی از زندگی او را برملا می‌کند. نکته‌هایی که در ذهن مخاطب مثل جورچین کنار هم قرار می‌گیرند و تصویر امام را کامل می‌کند. کتاب زندگینامه نیست اما تاکید راوی بر شناخت ظرافت‌های رفتار امام موسی از زبان خانواده ستودنی است. کتاب زندگینامه نیست اما روح زندگی در آن جریان تندی دارد به خصوص به دلیل تعداد قابل توجه روایت‌های زنانه. کتاب شاید روایت رویارویی ما انسان‌های معمولی با یک قهرمان باشد. هر کسی در مواجهه با او مجبور است تن به مقایسه دهد و به کوتاه بودن خودش اعتراف کند. همیشه در همه‌ی زندگینامه مخاطب خود را با سوژه مقایسه می‌کند اما راوی با برگزیدن فضای خانوادگی زندگی سوژه و ارائه جزئیات ساده و در عین حال ظریف و زندگی ساز از رفتار امام این نهیب را به ما می‌زند که اگر نمی‌شود و نمی‌توانی در دنیا مثل او باشیم می‌شود در خانواده امام موسی بود.

کتاب پس از ظرفیت شخصیت خود جان پنهان ، مدیون توانایی‌های نگارش حبیبه جعفریان و روایت نویسی خون‌دار و منحصر به فرد او است.

 

 

نظر بگذارید