مقالات

خانه » سیاسی » جمعیت عنصر بقا و اقتدار یک ملت

جمعیت عنصر بقا و اقتدار یک ملت

جمعیت

 

 

نگرانی‌ها کشورهای غربی در برابر افزایش جمعیت جهان سوم

 

 

مقدمه

«اکثروا الوالد اکاثربکم الامم غدا» فرزندان خود را زیاد کنید که من روز قیامت به فزونی شما نسبت به امت‌های دیگر افتخار می‌کنم. دین مبین اسلام همواره به اهمیت افزایش جمعیت اشاره‌کرده است. از ابتدای انقلاب نیز بزرگان کشور و در صدر آن‌ها امام خمینی (ره) بر اهمیت مساله جمعیت و افزایش آن تأکید می‌کردند؛ اما متأسفانه عدم اطلاع صحیح از معارف دینی و یا عدم اعتماد به توصیه‌های دین اسلام و بزرگان انقلاب اسلامی‌در بین مسئولان و مردم همواره ما را به سمت یک نوع سبک زندگی چالش‌زا که حاصل تجربه ناقص بشری است سوق می‌دهد. آن‌هم نه تجربه‌ای که از منبع مطمئنی به ما برسد، بلکه از طریق مخالفان به ما رسیده است.

در این نوشته سعی شده است جایگاه جمعیت در بقا و اقتدار یک کشور یا یک مکتب بیان شود. جایگاهی که این عنصر را به‌عنوان یکی از مسائل مورد مناقشه تبدیل کرده است. پرفسور ژاکلین کاسون طی بررسی خود در کتاب «جنگ علیه جمعیت» نشان می‌دهد که کنترل جمعیت جهانی کاملاً منطبق بر پارامترهای دکترین نظامی‌و یک جنگ تمام‌عیار می‌باشد. از طرفی دیگر نگاهی اجمالی به اقدامات دشمنان قسم خورده نظام اسلامی‌در راستای این جنگ هم خواهیم انداخت.

 

جایگاه و اهمیت جمعیت

جمعیت بیشتر و متناسب با استعدادهای یک نظام سیاسی، از عناصر قدرت آفرین و امنیت‌زا در روابط بین‌الملل به شمار می‌آید. اهمیت جمعیت با نگاهی به تاریخ روشن می‌شود. پس از پایان جنگ سرد سرویس‌های جاسوسی دچار چالش هویت شده و به دنبال هدف جدیدی بودند. دشمنی که آن‌ها خطر آن را جدی می‌دانستند رشد جمعیت بومی در کشورهای توسعه‌نیافته صاحب ثروت بود.

رشد جمعیت در این کشورها انتظارات و خواسته‌های مردم را به‌شدت بالا خواهد برد که به ناپایداری‌های اجتماعی سیاسی منجر می‌شود. این ناپایداری‌ها منافع ابرقدرت‌ها را در بهره‌برداری از منابع غنی این کشورها به خطر می‌اندازد و از طرفی دولت‌ها برای پاسخ‌گویی به انتظارات مردم به افزایش قیمت این منابع و به‌خصوص نفت رومی‌آورند. این تحولات اثرات منفی فراوانی را بر اقتصاد آمریکا و سایر کشورهای غربی خواهد گذاشت. اینکه چرا سازمان ملل به‌عنوان نهادی که همواره منافع مستکبران را تأمین می‌کرد اکنون هزینه‌های هنگفتی را صرف حمایت از کاهش جمعیت می‌کند از وجود یک سری انگیزه‌های پنهان اقتصادی و سیاسی و شاید ایدئولوژیک پرده برمی‌دارد. حال آن‌که چرا نهادهای بین‌المللی در رشد علم و فنّاوری و … در این کشورها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؟

 

اقدامات غرب برای رسیدن به اهداف جمعیتی

علی‌رغم اینکه کاهش جمعیت، کشورهای غربی را با مشکلات سیاسی و اجتماعی فراوانی روبه‌رو کرده است. آن‌ها در پی گسترش این سیاست‌ها در قالب نهادهای بین‌المللی مثل سازمان ملل در کشورهای موسوم به جهان سوم و به‌خصوص کشورهای اسلامی‌هستند. اصلی‌ترین بخش اقدامات مستکبران پس از اقناع سران کشورها و افکار عمومی‌شامل اقدامات فرهنگی می‌شود. گسترش سبک زندگی غربی در کشورهای جهان سوم و اسلامی به تدریج پول‌محوری و فردگرایی را در این کشورها رواج می‌دهد. در این شرایط ملاک‌های اقتصادی و رفاهی بر فرزندآوری و تربیت نسلی صالح و پرجمعیت اولویت می‌یابد و فرزند موجودی مزاحم شمرده می‌شود. درحالی‌که بر اساس مبانی اسلامی‌فرزند بیش‌تر مایه افتخار والدین و اقتدار اسلام است و خداوند روزی او را مقدر می‌کند. از سوی دیگر با گسترش جریان فمینیستی در جوامع، ارزش زن در برابری با مرد تعریف می‌شود؛ بنابراین زنان را به مشاغل بیرون خانه و تحصیلاتی که آن‌ها را از نقش اصلی‌شان باز می‌دارد سوق می‌دهند و نقش مادری و همسری را اسارت جلوه می‌دهند.

با وجود تحریم‌های آمریکا و جهان استکبار علیه جمهوری اسلامی‌ایران، در مساله جمعیت ما شاهد حمایت‌های مالی و تبلیغاتی بی‌دریغ بین‌المللی بوده و برخی از مسئولان جوایزی را به جهت موفقیت در کاهش جمعیت کشور دریافت کردند. برای مثال در سال ۱۳۷۲ نفیس صدیق، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل، با حضور در ایران به دنبال مقابله با «رشد نامعقول جمعیت» کشور بود. درحالی‌که در همان زمان بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، با کاهش جمعیت مخالف بود. کشورهای غربی برنامه‌های عقیم‌سازی را در قالب واکسیناسیون در کشورهای جهان سوم دنبال می‌کردند.

رسانه‌های غربی با ایجاد ترس و وحشت از افزایش جمعیت، کشورهای مورد نظرشان را به‌ سوی اعمال سیاست‌های کنترل جمعیت سوق می‌دادند و از هر کاری که منجر به کاهش مرگ‌ و میر مردم کشورهای جهان سوم و به‌خصوص مسلمانان می‌شد به نحوی ممانعت می‌کردند. برای مثال تا سال ۱۹۷۰ تمامی‌منابع علمی معتبر بر کارایی و بی‌خطر بودن ماده‌ی DDT اذعان داشتند. آکادمی ملی علوم آمریکا اعلام کرد که استفاده از ماده‌ی DDT از مرگ پانصد میلیون انسان در اثر بیماری مالاریا جلوگیری می‌کند. پس‌ازاین بود که از طریق یک هجمه‌ی رسانه‌ای استفاده از این ماده ممنوع و به ضرر بقای نسل بشر اعلام شد. پس‌ازآن که مقام معظم رهبری بر لزوم افزایش جمعیت و خطر پیری جمعیت در تأکید کرد، تمامی‌رسانه‌های غربی با ارائه‌ی تحلیل‌ها و آمارهای متفاوت در پی آن بودند که افزایش جمعیت را غیرضروری و نامطلوب نشان دهند.

 

اثرات کنترل جمعیت بر تغییرات جمعیتی کشورها

در نهایت طرح کنترل جمعیت باعث شد تا اکنون جمهوری اسلامی‌ایران به‌عنوان یکی از قدرت‌های برتر در منطقه و محور تشیع، هفتاد رتبه عقب‌تر از اسرائیل و بیست رتبه عقب‌تر از آمریکا در فرزند آوری قرار گیرد. تنها کشوری که شعار فرزند کمتر زندگی بهتر در آن وجود ندارد اسرائیل است. در یک خانواده‌ی اسرائیلی حداقل چهار فرزند وجود دارد و از سویی دیگر کشورهای پاکستان، افغانستان و ایران که در رأس سیاست‌های کنترل جمعیت قرارگرفته بودند، با کاهش جمعیت روبرو هستند. به‌طوری‌ که اگر رشد جمعیت ایران تا ۸۰ سال آینده با حد پایین ادامه پیدا کند جمعیت ایران به ۳۱ میلیون خواهد رسید.

«ساموئل‌هانتینگتون» نظریه ‌پرداز بزرگ غربی راجع به جمعیت اسلام این‌ گونه می‌گوید: «تمدن اسلامی‌ریشه در نوعی پویایی جمعیت دارد، رشد بالای جمعیت که در اکثر اسلامی‌شاهد آن هستیم این چالش را متفاوت کرده است امروزه بیش از ۲۰ درصد جمعیت جهان اسلام را جوانان ۱۵ تا ۲۵ سال تشکیل دادند.» اکنون این ترس غربی‌ها به ترس ما از کاهش جمعیت تبدیل ‌شده است.

 

نتیجه‌گیری

جمعیت نخبه و جوان، نیروی محرک یک جامعه‌اند. جامعه پیر و فرتوت توانایی رسیدن به قله‌ها را ندارد. اگر نظام اسلامی‌نتواند چاره‌ای برای کاهش جمعیت ارائه دهد باید خود را برای رویارویی با مشکلات عدیده‌ای مثل بر هم خوردن تعادل جمعیت، نبود نیروی جوان کافی، تضعیف نیروهای دفاعی کشور و ده‌ها پیامد ناگوار دیگر آماده کند در حقیقت سیاست کنترل جمعیت در راستای طرح نظم نوین جهانی طراحی ‌شده است که در آن کشورهای جهان سوم و به‌خصوص کشورهای اسلامی‌جایی ندارند. «برژنیسکی» با توجه به این نقطه ‌ضعف جمهوری اسلامی، سیاست‌مداران آمریکایی را از حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران نهی می‌کند و آن‌ها را بر صبر بر اعمال سیاست‌ها و مذاکرات طولانی ‌مدت دعوت می‌کند تا با گذر زمان تحولات جمعیتی جمهوری اسلامی‌ایران فضا را برای اقدامات آنان آماده کند.

 

 

منابع:

۱- خبرگزاری تسنیم-تهدید “تحدید نسل”-کد مطلب ۱۳۴۶۲۴

۲- گروه فرهنگی اجتماعی برهان-چه کسانی از کاهش جمعیت در ایران رضایت دارند؟-کد مطلب ۷۶۷۷-تاریخ انتشار ۴/۶/۱۳۹۳

۳- رجانیوز-چرا در اسرائیل طرح کنترل جمعیت اجرا نمی‌شود؟-تاریخ انتشار ۶/۶/۱۳۹۱

۴- نشریه معرفت-سال بیست و دوم-شماره ۱۸۹ – تاریخ انتشار شهریور ۱۳۹۲

۵- سایت سخن آنلاین-قهرمان کنترل جمعیت مسئول افزایش جمعیت شد!-کد مطلب ۳۹۷۰۰-تاریخ انتشار ۳۰/۴/۱۳۹۳

۶- سایت تحلیلی مشرق نیوز-افزایش جمعیت؛فرصت یا تهدید

۷- پایگاه تحلیلی خبری خانواده(مهرخانه)-کسانی که اصل قضیه را انکار می‌کنند، طرفداران کنترل جمعیت اند-کد مطلب ۱۲۰۵۵

 

 

نظر بگذارید