مقالات

خانه » باء بسم الله » پیام امام روح الله در منا

پیام امام روح الله در منا

tadbir amrica

منا صحرایی است برای بیداری، برای عزیمت و چه خوش عزیمتی بود برای آنان که مقصدشان با عرفه آغاز و به منا ختم شد. اگرچه زیبایی وصول مومنانی که در مناسک حج به دیدار معبود شتافتند قابل وصف نیست، اما زشتی و پلیدی عملکرد و سیاست کاخ نشینان ریاض به روشنی پیدا است. اگر در یک روز هزاران مسلمان با بی تدبیری آل سعود کشته می‌شوند، هزاران مسلمان دیگر نیز در چندماه گذشته با وحشیگری او در بلاد اسلامی کشته و زخمی شده‌اند.

صحرای منا این روزها تصویری از خباثت جریانی بود که پرونده حج خونین۶۶ را در کارنامه خود دارد. حادثه‌ای اندوهناک برای مسلمانان که به گفته حضرت روح الله در وقت مناسب التیام خواهد یافت: «انشاءالله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از آمریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان، به مسجدالحرام وارد خواهیم شد»[۱].

سخن حضرت روح الله تنها یک پیام نیست، بلکه راهبردی است که آینده مقاومت و ایستادگی امت مجاهد مسلمان را ترسیم می‌کند. امتی که روزی روی امیدشان به ایران اسلامی بود، ایرانی که راه مبارزه را انتخاب کرده و الگوی آزادی بخش امت اسلامی است. حضرت روح الله مسلمانان مظلوم را مخاطب خود قرار می دهد: «به فکر نگه داشتن وضع موجود نباشید بلکه به فکر فرار از اسارت و رهایی از بردگی و یورش به دشمنان اسلام باشید که عزت و حیات در سایه‌ی مبارزه است و اولین گام در مبارزه، اراده است و پس از آن تصمیم بر این که سیادت کفر و شرک جهانی خصوصاً آمریکا را بر خود حرام کنید». امامِ ما، رمز عزت و حیات را مبارزه می‌داند و چه سخت است که این روزها عده‌ای شریان حیات کشور را از راه‌روهای روابط با ابرقدرت‌ها تفسیر می‌کنند.

حج خونین ۹۴، ما را به سوی بازخوانی پیام حج خونین ۶۶ سوق می‌دهد، آنجا که حضرت روح الله پرده از خباثت و پلیدی سعودی‎ها برداشته و امت اسلام را مخاطب خویش برای رهایی از ظلم و کفر قرار می دهد. اما این روزها نیاز به بازخوانی پیام حج ۶۶ است و این بار مخاطب را باید وجدان انقلابی و آرمان خواه خود قرار دهیم چرا که امروز بیش از آن‌ که خروش فرزندان روح الله را نظاره‌گر باشیم باید اصول روابط بین الملل را ورق بزنیم و دست‌های عدالت خواهی و یاری به مسلمانان مظلوم همچون یمن را بسته و دست تبریک به سوی حکمای جدید پست سعودی دراز کنیم. این روزها چه اتفاقی افتاده که پرچم مقاومت و مبازه با ظالم را در تعطیلی سفارت عربستان در برزیل باید جست و جو کرد و ما در ام‌القری جهان اسلام در جست و جوی خانه کدخدا هستیم!

راه دوری نروید! پاسخ در همین نزدیکی است در میان خودمان، در میان حزب الله. باید بار دیگر نگاهی به درون داشته باشیم چرا که تا حزب الله بیدار نشود، جهان اسلام بیدار نخواهد شد و تا حزب الله عنان را در دست نداشته باشد، به جای آن که پرچم اسلام تا قلب استکبار روانه شود، بیشتر به سوی فزرندان انقلابی روح الله نشانه گیری شده و آنجا است که به یاد حرف سید مرتضی می‌افتیم که می‌گفت: در جمهوری اسلامی همه آزادند به جز حزب اللهی‌ها!

در اولین شماره «حیات» در سال جدید تحصیلی، پرونده جامعه شناسی حزب الله آغازی است برای نگاهی به درون و اندیشه‌ای برای رسیدن به حیات حزب الله. اما این نگاه به درون و بازخوانی تعاریف حزب اللهی به معنای غفلت از مسائل و تحلیل‌های روز نیست و تحلیل و بررسی‌ها همانند جریان شناسی آل سعود و آگاهی نسبت به موضوعاتی از این دست نباید مورد غفلت قرار گیرد، موضوعی که مورد تاکید رهبری معظم به ویژه نسبت به نشریات دانشجویی همواره بوده است: «شما باید کمک کنید که به وسیله‌ی نشریات شما، دانشجویان قدرت تحلیل پیدا کنند؛ یعنی مسائل سیاسی را بفهمند و اصلاً متوجّه شوند که این موج سیاسی چیست؛ این کسی که الان این اقدام را می‌کند، این حرف را می‌زند، این حرکت را می‌کند، برای چیست؛ یعنی قدرت تحلیل سیاسی پیدا کنند»[۲]

اگر حزب الله بیدار نشود، چه امیدی است تا به نابودی آل سعود فکر شود و چه نیرویی است که پرچم لاالله الا الله را بر فراز بام‌های جهان بکوبد؟ امروز صحرای تاریخ انقلاب در انتظار حاجیانی است که آبروی خود را در ازدحام برچسب‌ها و ناسزاگویی‌ها قربانی کرده و تنها به فکر وظیفه‌ای باشند که حضرت روح الله بر دوش جوانان حزب اللهی خود گذاشته است: «آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می باشند و مردم و جوانان حزب اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاه‌های مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند»[۳]. حزب الله باید حیات داشته باشد و این راهی است که ولی خدا برای فرزندان خود ترسیم کرده و پایان آن وعده الهی «فان حزب الله هم الغالبون» خواهد بود؛ انشاءاالله.

 

[1] پیام امام به مناسبت سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه

[۲]بیانات در جلسه پرسش و پاسخ مدیران مسئول و سر دبیران نشریات دانشجویی ۰۴/۱۲/۱۳۷۷

[۳]بند میم وصیت‌نامه امام خمینی(ره)

نظر بگذارید