مقالات

خانه » فرهنگی » فتح‌الفتوح صدا‌وسیما – شماره ۷۳

فتح‌الفتوح صدا‌وسیما – شماره ۷۳

73-22

نسبت برنامه‌های صدا‌وسیما با آرمان‌های انقلاب اسلامی:

 چند سالی است کلاه قرمزی و دوستانش مهمان ویژه سفره‌های نوروزی مردم ایران هستند. «برنامه کودکی» که بزرگ‌ترها را هم جذب خودش کرده و پدر و مادرها را هم در کنار فرزندانشان مقابل تلویزیون می‌نشاند و می‌خنداند. کلاه قرمزی به دلایل مختلف در مقایسه با برنامه‌های معمول کودکان، بهترین برنامه محسوب می‌شود.
مدتی است که برنامه‌های کودک، کارکرد تربیتی خود را به کارکرد سرگرمی تغییر داده و سرگرمی‌ها نیز به سوی ابتذال کشیده شده‌اند. زمانی ناراحتی ما این بود که چرا قهرمانان دوران کودکی فرزندان ایران اسلامی «بتمن» و «مرد عنکبوتی» شده‌اند و کمتر نشانه‌ای از قهرمانان اسلامی و ملی ما در این برنامه‌ها دیده می‌شود. اما قضیه به همین‌جا ختم نشد. برنامه‌های کودکان و نوجوانان به برنامه «خاله‌ها» و «عموها»یی تبدیل شده‌اند که بسیاری از حد و حدود شرعی و عرفی جامعه در آن‌ها زیر پا گذاشته می‌شوند. موسیقی‌های تند، لباس‌های نامناسب مجری‌های زن و از همه بدتر محتواهای نامناسبی که در این برنامه‌ها ارائه می‌شود کار را به جایی کشانده که برخی خانواده‌های متدین، به لطایف‌الحیلی فرزندانشان را از دیدن این برنامه‌ها منع می‌کنند و به دنبال جایگزین‌های مناسب می‌گردند.
در این شرایط، ظهور کلاه قرمزی در صدا و سیما پدیده بسیار مبارک و پسندیده‌ای محسوب می‌شود. کلاه قرمزی و دوستانش واقعا به فرهنگ مردم کوچه و خیابان نزدیک هستند. خانه آن‌ها بر خلاف فیلم‌ها و سریال‌های معمول تلویزیونی، ساده و شبیه خانه‌های بسیاری از مردم می‌باشد. هیچ کدام از شخصیت‌های داستان، لباس‌های عجیب و غریب نمی‌پوشند و کارهای خارق‌العاده غیرانسانی انجام نمی‌دهند. هیچ کدامشان نیازی به آرایش و جلوه‌نمایی ندارند و هیچ جای برنامه هم نیازی به پخش موسیقی‌های تند پیدا نمی‌شود. صحبت‌هایی که بین شخصیت‌ها رد و بدل می‌شود هم در چارچوب‌های اخلاقی و عرفی جامعه هستند و هنجاری شکسته نمی‌شود.
کلاه قرمزی و همه دوستانش در عین سادگی و با حفظ حرمت‌ها و حریم‌ها توانسته‌اند به خوبی وارد خانه‌های ایرانی شده و در بهترین ساعات نوروز و حتی در دیگر ایام سال، آن‌ها را در مقابل تلویزیون بنشانند. هنرمندانی که چنین برنامه‌ای را ساخته اند، حقیقتا قابل تقدیر و تشکر هستند و ما به آنان احترام می‌گذاریم.

***

کلاه قرمزی برای مردم ما چقدر جذابیت دارد؟ آیا کسی حاضر است در حمایت از کلاه قرمزی بخشی از اموالش را از دست بدهد؟ آیا کسی حاضر است برای کلاه قرمزی مثلا یک دستش قطع بشود؟ آیا کسی حاضر است برای او جانش را فدا کند؟ آیا کسی حاضر است فرزندانش را نیز فدای او کند؟
ممکن است این سوالات احمقانه به نظر بیایند، اما برای هر رسانه‌ای یکی از مهم‌ترین موضوعات میزان جذابیت برنامه‌ای است که قرار است برای آن بودجه اختصاص بدهند و متناسب با آن برنامه تولید کنند. حال به عنوان سیاست‌گذار رسانه انقلاب اسلامی به سوالات فوق مراجعه کنید و ببینید کدام مسائل برای مردم ایران بیشترین جذابیت را دارند. به تناسب بیشترین جذابیت و اهمیت برای تولید برنامه‌ها سیاست‌گذاری کنید و بودجه و آنتن اختصاص بدهید. سهم خنده و سرگرمی و طنز را هم حفظ کنید. سهم امام خمینی چقدر است؟ باید چند نفر همه هست و نیستشان را فدای کلام الهی آن مرد خدا بکنند تا مسئولین صدا و سیما بفهمند که این کلام برای مردم ما جذاب هستند؟ چند نفر باید به عشق سید علی خامنه‌ای هر سال ۲۲ بهمن به خیابان بریزند و «لبیک یا امام» سر بدهند تا ادبیات حضرت ایشان در برنامه‌های صدا و سیما جریان پیدا کند؟
آیا مسئولین صدا و سیما ضد انقلاب هستند و خدای ناکرده عداوتی با نایب امام زمان دارند؟ قطعا پاسخ منفی است؛ اما چرا این‌گونه می‌کنند؟ همه مشکلات در تشخیص اشتباه و به تبع آن برنامه‌ریزی اشتباه ریشه دارد. اینان تصور می‌کنند که برنامه‌های ماهواره‌های ضد انقلاب برای مردم ما جذاب‌تر از انقلابی است که برای آن ۳۰ سال است جان‌فشانی می‌کنند. به همین سادگی استراتژی کلی رسانه انقلاب اسلامی از تهاجم به قلب شرک و کفر و صدور انقلاب به دفاع در برابر رسانه‌های غربی تغییر پیدا کرده و تلاش می‌شود به نحوی مردم را سرگرم کنیم تا مبادا ماهواره ببینند!
تشخیص اشتباه این آقایان در این است که تصور می‌کنند مفاهیم انقلاب اسلامی برای مردم جذابیت ندارد و برای جذب مخاطب باید به شیوه‌های جدید عمل کنیم! شیوه‌های جدید هم در موسیقی‌های آن‌چنانی فیتیله و آرایش کذایی و حرکات تقریبا موزون(!) برخی مجریان تلویزیون نمود پیدا می‌کند. به این ترتیب مدیران صاحب محاسن صدا و سیما به جای تلاش برای ارائه هرچه بهتر و هنرمندانه‌تر ارزش‌های انقلاب اسلامی، به سوی سرگرم کردن مردم با برنامه‌های حداقلی پیش می‌روند. بودجه و آنتن صدا و سیما نیز، بدون در نظر گرفتن آن‌چه بیشترین جذابیت و اهمیت را برای مردم دارد، سرگرم برنامه‌هایی حداقلی می‌شود.
به این ترتیب می‌توان گفت مدیران صداو سیما عمل ضد انقلاب را انجام می‌دهند! آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی به بهانه واهی «عدم جذابیت» و با استراتژی مضحک «دفاع در برابر ماهواره» عملا «سانسور» و «حذف» می‌شوند و موسیقی‌های تند و زنان آرایش‌کرده جایگزین آن می‌شوند. به این ترتیب برنامه‌ای مثل کلاه قرمزی می‌شود فتح‌الفتوح صدا و سیما! چون در آن ساعات کمترین میزان استفاده از ماهواره رخ داده است. اما کسی از مدیران صدا و سیما هست که از خودش بپرسد کلاه قرمزی کدام یک از ارزش‌های انقلاب اسلامی را در جامعه گسترش می‌دهد که ما بهترین ساعت پخش و بودجه را به آن اختصاص داده‌ایم؟
به راستی نیاز بود برای تولید برنامه‌ای به خوبی کلاه قرمزی، ملت ایران ۳۰ سال تحریم و جنگ را تحمل کنند؟! توجه کنیم که کلاه قرمزی یکی از بهترین برنامه‌های سرگرمی تلویزیون است و آن‌چه ما را ناراحت می‌کند نیز همین است. مهم‌ترین کارکرد یکی از بهترین و هنرمندانه‌ترین برنامه‌های تلویزیون که با بودجه بیت‌المال ساخته شده، این است که مردم ماهواره نبینند؛ ترویج و بسط آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی را هم بی‌خیال…
آیا تلویزیون‌های کشورهای سکولار نمی‌توانند برنامه‌ای مشابه کلاه قرمزی بسازند؟ توجه داشته باشید که قصد آن را ندارم که بگویم کلاه قرمزی سکولار است؛ سخن در این‌جاست که یکی از بهترین و پرمخاطب‌ترین برنامه‌های صدا و سیمایی که برای فتح آن بسیاری از بهترین فرزندان ایران اسلامی به زندان رفته و شکنجه شده‌اند و برای حفظ آن این ملت سی و چند سال است که همه نوع سختی و مجاهدت را به جان خریده‌اند، می‌شود کلاه قرمزی! به راستی هیچ ملتی حاضر است برای ساخت کلاه قرمزی چنین سرمایه‌گذاری‌ای بکند؟! و آیا نهایت آمال و آرزوی ملت ایران در این همه سال مجاهدت و مبارزه در چنین برنامه‌هایی خلاصه می‌شود؟ گریه‌آور آن است که یقین دارم بسیاری از برادرانی که این یادداشت را می‌خوانند در دل خود می‌گویند بابا کلاه قرمزی که خیلی خوب بود، درمورد سایر برنامه‌ها حرف بزن…
در بین همه برنامه‌هایی که از تمامی شبکه‌های سیمای ملی(!) پخش می‌شود، چند برنامه را می‌توانید نام ببرید که هنرمندانه به ترویج و بسط ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی بپردازد و بتواند مخاطب را جذب کند؟ و چند برنامه را می‌شناسید که قطعا با همین ارزش‌ها و آرمان‌ها زاویه دارند؟ ان‌شاءالله قضاوتم ناصحیح باشد، اما در پاسخ به سوال اول باید بگویم هیچ و در پاسخ به سوال دوم با کمال تاسف می‌گویم بسیاری… به این ترتیب وقتی کلاه قرمزی را می‌بینم از ته دل خوشحال می‌شوم که الحمدلله این برنامه پرمخاطب و جذاب حداقل ضرری برای انقلاب عزیزمان ندارد!

نظر بگذارید