مقالات

خانه » اقتصادی » گفتاری پیرامون ضرورت اتخاذ استراتژی اقتصاد مقاومتی – شماره ۷۳

گفتاری پیرامون ضرورت اتخاذ استراتژی اقتصاد مقاومتی – شماره ۷۳

73-27

خلاصه سخنرانی دکتر شعبانی:

۱- اقتصاد مقاومتی برای کشوری مثل ایران که دو ویژگی متمایز دارد یک ضرورت است. اولین ویژگی «انقلابی بودن» آن است. ایران اسلامی به اقتضای شعارهای انقلابی‌اش چاره‌ای جز اتخاذ استراتژی اقتصاد مقاومتی ندارد. دومین ویژگی «استقلال‌طلبی» ایران است؛ به این معنا که ایران نمی‌خواهد مثل بسیاری از کشورهای حوزه‌ی خلیج که عِرق ملی در اینان وجود ندارد، وابسته باشد.
۲- در این‌جا یک سوال جدی مطرح می‌شود. بهانه‌ی غرب برای مبارزه با ایران چیست؟ جواب مشخص است؛ این مبارزه‌ی نفس‌گیر نه مربوط به انرژی هسته‌ای است نه حقوق بشر، نه تروریسم و نه ارتباط با جبهه مقاومت تنها دلیل مبارزه این است که «انقلاب اسلامی» در ایران به وجود آمده است. معارضه و مقابله علیه ایران، از همان روز اول نطفه‌اش بسته شد. بنابراین تحریم ابزاری است برای یک هدف بزرگتر: فروپاشی انقلاب از درون.
۳- تفکر استراتژیکی در بین سیاستمداران آمریکایی مبتنی بر اصل تسلط جهانی می‌باشد. آن‌ها برای نیل به هدف نهایی خود منطقه‌ای را به عنوان قلب زمین معرفی کرده‌اند که مطابق تئوری خود معتقدند که تسلط بر قلب زمین مساوی است با تسلط بر همه جهان. قلب زمین در تفکر استراتژیکی آمریکا شامل چهار قسمت می‌شود: تنگه هرمز، کانال سوئز، باب المندب و تنگه مالاکا. برای مثال، در سال، ۱۱۰ هزار کشتی از این تنگه عبور می‌کند. بعد از کشف ذخایر نفت و گاز پیرامون دریای خزر و همچنین با توجه به وفور این منابع در حاشیه خلیج فارس، استراتژیسست‌های آمریکایی یک هارت‌لَند انرژی تعریف کردند. یعنی قلب انرژی زمین. این منطقه ۷۲ درصد منابع نفت و ۶۷ درصد منابع گاز دنیا را در خود جای داده است. لذا ایران به دلیل استقرار در این منطقه مهم اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. لذا هیچ کشوری به خود اجازه نخواهد داد که به ایران حمله نظامی مستقیم کند.
۴- آن‌چه در حال رخ دادن است، یک جنگ تمام عیار اقتصادی است؛ جنگی که تا به حال در هیچ جای دنیا سابقه نداشته است. قربانیان این جنگ ده، دوازده نفری که در معرکه جنگ کشته می‌شوند، نیستند، بلکه هدف، جمعیت هفتاد میلیونی است.
۵- تحریم‌های غرب علیه ایران تاثیراتی نیز داشته است که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم: کاهش درآمدهای ارزی، سرعت گرفتن خروج بیگانگان از کشور، تورم داخلی، کاهش امنیت مبادلات داخلی، اجبار ایران به سیاست ریاضت اقتصادی و کاهش هزینه‌های عمرانی، اختلال در تامین مالی پروژه‌های داخل ایران از سوی سرمایه‌گذاران خارجی، اثرگذاری بر تولید و زندگی مردم از طریق تحریم سوخت، عدم توانایی دولت در پیش‌برد طرح‌های کلان ملی و اوضاع عمرانی ملی، کاهش مستقیم و غیرمستقیم فعالیت شرکت‌های تحریم شده ایرانی و آثار سوء مستقیم و غیرمستقیم آن بر تجارت خارجی ایران، اختلال در صادرات و واردات و …
۶- توجه به چهار نکته، ذیل اقتصاد مقاومتی ضروری به نظر می رسد:
الف- هدف از تحریم‌های اقتصادی، کارکردهای اجتماعی آن است. هدف آن است که مردم را ناراضی کنند تا در نهایت رابطه و پیوند نظام و مردم سست شود و حکومت از درون فرو بپاشد.
ب- این تحریم‌ها چشم انداز بلندی دارند؛ چرا که تصویب آن‌ها در دو مجلس آمریکا صورت گرفته و حتی رئیس جمهور آمریکا هم نمی‌تواند این قوانین را ملغی کند. حتی اگر تحریم‌های آمریکا لغو شوند، تحریم‌های اتحادیه اروپا هنوز پابرجاست. علاوه بر این تحریم‌های آمریکا قابلیت دور زدن دارند؛ چرا که بعضی از کشورها، نسبت به تحریم آمریکا متعهد نیستند اما تحریم های اتحادیه اروپا را نمی‌توان دور زد.
ج- نه تنها نباید انتظار داشت که تحریم‌ها در آینده نزدیک برداشته شوند، بلکه باید منتظر تشدید تحریم‌ها باشیم. حتی این احتمال وجود دارد که ایران، مشمول تحریم‌های تجاری نیز شود یعنی هر شرکتی که با ایران رابطه تجاری برقرار کند تنبیه می‌شود.
د- تاثیر این تحریم‌ها در ایران به دو عامل مهم بستگی دارد. عامل سیاست خارجی ایران است. چنان چه ایران بتواند با دنیا، دیپلماسی فعال و گفتمان موثر برقرار کند، می تواند تحریم‌ها را کم‌اثر کند. ایران باید سعی کند کشورهای مستقل را به سمت خود جذب کند و اجازه ندهد که این کشورها تحت تاثیر تحریم‌های یک جانبه آمریکا قرار بگیرند. عامل دوم نیز سیاست داخلی است. قدرت مدیریت و کنترل اقتصاد عامل مهمی در کم‌تاثیر کردن تحریم‌ها است. چنان‌چه اقتصاد داخلی به گونه‌ای مدیریت شود که در مقابل شوک‌ها و فشارها مقاوم باشد، بی‌شک این امر مانع از تحقق هدف تحریم‌ها خواهد شد.

نظر بگذارید