مقالات

خانه » سیاسی » و بازهم دعوا بر سر اولویت هاست… – شماره ۷۴

و بازهم دعوا بر سر اولویت هاست… – شماره ۷۴

4

۱- چقدر شیرین است حج خانه­ی خدا! چقدر لذت­بخش است درک آن فضای ملکوتی! از آن گذشته حج رکن اسلام است (بُنِیَ الْإِسْلَامُ‏ عَلَى خَمْسٍ‏ عَلَى الصَّلَاةِ وَ الزَّکَاةِ وَ الصَّوْمِ‏ وَ الْحَجِّ وَ الْوَلَایَة…) و جزیی از فروع دین. اما شرط کربلایی شدن، پشت کردن به مکه است و انتخاب حسین. و چه تصویر غریبی: پشت کردن به یک اولویت! برای رسیدن به امامی که امروز او اولویتش با همه فرق دارد…
کسانی که با خود گفتند اول حج بگذاریم، بعد به حسین می­رسیم… نرسیدند! تاریخ می­خواست به همه درس اهمیت اولویت­دهی یاد بدهد. جایی که اولویت، «حسین» است، هیچ تأخیری جایز نیست. باید اولویت‌ها را همراه امام انتخاب کرد، نه زودتر نه دیرتر. «…و المتأخر عنهم زاهق…»
و چقدر سخت می­شود تشخیص این اولویت؛ خیلی­ها اشتباه کردند.
وقتی حسین به سمت کربلا حرکت آغاز می‌کند، همه چیز از اولویت خارج می‌شود، حتی طواف حج واجب.
دیگر مکه و مدینه ماندن اولویت خود را از دست می‌دهد و حتی تفسیر گفتن بهانه‌ای بیش نمی‌شود برای رفع تکلیف!
و اگر بگوییم این واجبات در برابر تصمیم ولی خدا از استحباب هم بی‌رنگ‌تر می‌شود درست گفته‌ایم.
پشت به قبله و رو به امام بودن در آداب زیارت، یاد‌آور این جلوه از تاریخ است: اول حسین، آخر حج!
۲- در فضای سیاسی رسانه‌ها هر روز موضوعی را به عنوان تیتر اول برجسته می‌کنند و به صورت گسترده‌ای بدان می‌پردازند. در ایران هم همین خط رسانه‌ای توسط برخی دنبال می‌شود. رسانه‌های غربی و یا داخلی به پشتوانه سیاسیون برای نخبگان و شهروندان اولویت ایجاد می‌کنند و با پدیدار کردن اولویت‌های ساختگی، اولویت‌های اصلی را از ذهن مردم حذف می‌نمایند.
۳- جمهوری اسلامی از روزهای آغازین تشکیلش، نگاهی جهانی داشت و یکی از اصلی‌ترین کارویژه‌هایش را حمایت از مستضعفین عالم می‌دانست. اهمیت این موضوع به گونه‌ای بود که به عنوان اولویتی جاودانه در نگاه امام رحمت‌الله‌علیه و مقام عظمای ولایت به نظر می رسند. «در یک جمله، به‌طور خلاصه باید بگوییم که راه ملت ایران در آینده، همان راه امام و انقلاب و ایستادگى و مقاومت در مقابل تحمیل ابرقدرت‌ها و دفاع از «مستضعفین »و مظلومین و دفاع از اسلام و قرآن و برافراشتن پرچم اسلام و قرآن در سطح عالم است.»۱
۴- «محور مقاومت» واژه‌ای است که این روزها جهانی شده است. محوری که خط مقدم جبهه حق در مقابله با غرب است. خطی که از سال ۲۰۰۰ تا کنون بارها جبهه غربی را شکست داده است و امروز نیز در سوریه با جبهه غربی-عربی می‌جنگد. به گونه‌ای که رهبری جنگ در سوریه را جنگ نیابتی با محور مقاومت می‌دانند «واقعیت قضایای سوریه یک جنگ نیابتی با دولت سوریه از طرف برخی دولت‌ها به سردمداری آمریکا و برخی قدرت‌های دیگر و با هدف تأمین منافع رژیم صهیونیستی و ضربه زدن به مقاومت در منطقه است.»۲ اولویت امروز ما درگیری‌های انرژی‌بر داخلی نیست، بلکه پشتیبانی از محور مقاومت و پیگیری مجدانه بیداری اسلامی است.
۵- همیشه عاشوراست و همه جا کربلا. باید از ولی جهت و سو گرفت و گرنه در اولویت‌های موهوم خود سرگردان می‌مانیم و هنگامی بیدار خواهیم شد که راس ولیمان در کوچه بازار بر سر نیزه هاست.

نظر بگذارید