مقالات

خانه » سیاسی » باور چنین داستان‌هایی سخت است – شماره ۷۴

باور چنین داستان‌هایی سخت است – شماره ۷۴

9

دلایل عدم استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی

مقدمه
گازهای سمی و شیمیایی سلاح‌های بسیار خطرناکی هستند. مردم بسیاری در ایران، از ۲۵ سال قبل، هنوز تحت تاثیر این گازها هستند. این گاز از معدود سلاح‌هایی است که بعد از جنگ جهانی اول ممنوع شده‌است و فقط صدام در جنگ با ایران و کردها در حجم بسیار زیادی از آن استفاده کرده است. تاثیر استفاده از سلاح‌های نامتعارف را می‌توانیم در نقص و معلولیت‌های مادرزادی در کودکان عراق مشاهده کنیم که قطعا بر اثر موشک‌ها و بمب‌های آمریکایی در سال ۲۰۰۴ به وجود آمده است. این نوشتار بر آن است تا دلایل عدم استفاده بشار اسد از تسلیحات شیمیایی را توضیح دهد.
در حالی طی چند ماه اخیر آمریکا در همراهی با دیگر کشورهای غربی و متحدان سیاسی منطقه­ای خود دولت بشار اسد را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی در حومه دمشق نموده است که این موضوع به شدت از سوی دولت سوریه انکار شده و بشار اسد رئیس جمهور این کشور در واکنش به این اتهامات اعلام کرده است به هیچ وجه از سلاح‌های شیمایی علیه شهروندان خود استفاده نکرده است و نخواهد کرد.
افشاگری آلمان از مخالفت بشار اسد با استفاده از سلاح شیمیایی
در حالی که تاکنون کشورهای غربی دولت بشار اسد را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی کرده بودند، گزارشی از سوی آلمان منتشر شده است که نرمش این کشور را در اتهام‌زنی علیه دولت سوریه نشان می‌دهد و بیان می دارد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه از حملات شیمیایی اجرا شده در حومه دمشق اطلاعی نداشته و این حملات بدون اجازه وی توسط نیروهای دولتی به نحو خودسرانه استفاده شده است.
بدین نحو که «آژانس اطلاعات خارجی آلمان» طی گزارشی اعلام کرده است که طبق یافته‌های جاسوس‌های آلمان در سوریه هرچند برخی بخش­های نیروهای دولت سوریه با درخواست از بشار اسد خواستار استفاده از سلاح شیمیایی علیه شورشیان طی شش ماه گذشته شده‌اند، اما رئیس جمهور سوریه همواره با این درخواست مخالفت کرده است و اجازه استفاده از این نوع تسلیحات را نداده است.
طبق گزارش و ادعای این نهاد اطلاعاتی آلمان، هر چند طبق اطلاعات کسب شده جدید استفاده از سلاح شیمیایی در حومه دمشق تایید شده و برخی از نیروهای دولتی سوریه نیز در آن دخیل بوده­اند اما استفاده از این نوع سلاح­ها طبق دستور رئیس جمهور و مقامات عالی دولت سوریه نبوده و در واقع این امر بدون اطلاع آن‌ها اجرا شده است.
در واقع این گزارش منتشر شده از سوی آلمان، که تا پیش از این همانند دیگر کشورهای غربی دولت سوریه را متهم به دست داشتن در استفاده از سلاح شیمیایی می‌کرد، نشان می‌دهد که دولت سوریه حداقل به طور مستقیم نقشی در این بحران جدید در سوریه نداشته است و عدم مشروعیت هرگونه حمله نظامی علیه آن جلوه قوی‌تری خواهد گرفت.
گزارش سازمان ملل
باتوجه به گزارش سازمان ملل در مورد ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی می­توان گفت که وظیفه‌ی سازمان ملل بررسی دو موضوع بوده است، یکی این‌که آیا سلاح شیمیایی در سوریه استفاده شده است یا خیر؟ و این که توسط چه کسانی استفاده شده است؟
کارشناسان سازمان ملل در گزارش‌شان به استفاده از سلاح شیمیایی اشاره کردند اما مشخص نشده که چه کسی این سلاح را استفاده کرده است، این بزرگ‌ترین برگ برنده و فرصت برای سوریه است.
با توجه به تاثیرگذاری آمریکا در سازمان ملل، اگر این سازمان به این نتیجه می‌رسید که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است، بدون تردید از آن نام می‌برد. حال که این اتفاق رخ نداده است نشان می‌دهد که گروه معارضین از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
باور چنین داستان‌هایی سخت است
بعد از رسوایی اطلاعاتی و رسانه­ای استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی توسط صدام، مردم در مورد چنین داستان‌هایی بسیار شکاک هستند. ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط بشار اسد در سوریه کاملا تحت الشعاع ادعای آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی صدام است. ادعایی که تنها بهانه‌ی غرب برای حمله به عراق بود. تعجبی نیست که مردم در سرتاسر دنیا در مورد این ادعای جدید نیز شک داشته باشند و آن‌را فریبی برای آغاز جنگی دیگر تلقی کنند.
بشار اسد دلیلی برای استفاده از چنین سلاح‌هایی ندارد. این اقدام کاملا علیه منافع دولت اوست و بهانه‌ی دخالت نظامی کشورهای دیگر در سوریه می‌شود. آمار تلفات و خشونت‌ها برای فراری دادن مردم به اندازه کافی بالا است. اکنون سوریه بیش از یک و نیم میلیون نفر آواره دارد.
روزنامه‌نگاران نقش مهمی در باورپذیر نشان دادن ماجرای سلاح‌های کشتار جمعی عراق در اذهان عمومی داشتند. اکنون نیز مشخصا احزاب مخالف اسد تمایل زیادی به انتشار چنین اخباری و متقاعد کردن غرب در دخالت نظامی در سوریه دارند اما دیگر باور چنین داستان‌هایی سخت است.
قاچاق سلاح­های کشتارجمعی
آن‌چه حائز اهمیت است این است که اسناد و مدارک فراوان حکایت از آن دارد که دول غربی، ترکیه و قطر و عربستان این بار دست خود را از آستین گروه‌های تروریست مخالف حکومت قانونی سوریه به درآورده و با حمایت، تجهیز و مشارکت سعودی، قطر و کشورهای غربی مجوز کاربرد سلاح‌های مرگ‌بار شیمیایی را به سران گروه‌های ضدمردمی صادر کردند و در پی آن گروهک‌های ضدمردمی در سطح محدود از گاز خطرناک و مختل‌کننده سیستم اعصاب سری سارین با علامت اختصاری GB و همچنین گاز خفه‌کننده (احتمالاً فسژن و دی‌فسژن) از مرز ترکیه و شمال لبنان علیه مردم بی‌گناه اطراف شهر حلب و مناطقی که شبه نظامیان با مقاومت‌های مردمی روبه‌رو شده‌اند، استفاده کرد که موجب مصدومیت تعداد قابل توجهی از مردم مناطق مورد حملات به خصوص زنان و کودکان شده است.
اکنون که ارتش سوریه به جای دفاع، راهبرد تهاجم و بیرون راندن دشمنان ملت را در پیش گرفته و تروریست‌ها را با شکست‌های متوالی مواجه کرده است، غرب و سران عربی حامی آنان با عملیات روانی جدید درصدد روحیه دادن به ایادی خود هستند، استفاده از سلاح شیمیایی و ادعای کاربرد آن در این راستا تلقی و ارزیابی می‌شود.
نتیجه‌گیری
با توجه به توان کافی ارتش سوریه برای مقابله با مخالفان مسلح این کشور، حامیان بشار اسد دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی ندارد و این اقدام به هیچ وجه منافع دمشق را تامین نمی کند. موضوع سوریه تفاوت­های بسیاری با تحولات عراق در زمان صدام حسین دارد و در این میان دولت سوریه دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی ندارد و این اقدام به هیچ عنوان منافع دمشق را تامین نمی­کند. توان کافی ارتش و نظامیان سوریه دلیلی مهم برای عدم استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفان بیان می­کند .اتهامات وارد شده به سوریه در ارتباط با استفاده از گازهای سمی همانند اظهاراتی است که علیه صدام و استفاده او از تسلیحات شیمیایی عنوان می­شد.

نظر بگذارید