مقالات

خانه » دسته‌بندی نشده, سیاسی » مردی از جنس سایه – شماره ۷۴

مردی از جنس سایه – شماره ۷۴

أسامة-بن-لادن1-558x420

معرفی کتاب «اسامه بن لادن»
نام کتاب: اسامه بن لادن
نویسنده: پیتر ال. برگن
مترجم: عباس‌قلی غفاری فرد
چاپ ۱۳۹۰ انتشارات اطلاعات

جنگ مردان را تغییر می‌دهد، جنگ افغانستان مسلما بن لادن را تغییر داد؛ میلیونر فروتن، جوان و کم حرف… طرحی جاه‌طلبانه برای رویارویی مستقیم با شوروی در داخل افغانستان تهیه (ص ۹۹ کتاب) و پس از سال‌ها وی فرمان حمله به برج‌های دوقلو را صادر کرد تا جهانیان در شوک فرو بروند.
کتاب درصدد است به واکاوی شخصیت مرموز و رازآلود بن لادن بپردازد به همین دلیل در تکاپوی شناخت مرد سایه‌ها، بن لادن، از کنار ساحل جده تا کوه‌های سر به فلک کشید هندوکش و از حضرموت یمن تا شمال سودان به دنبال ردپای مرد اسطوره‌ای القاعده می‌گردد؛ پیتر ال. برگن، نویسنده کتاب، برای پیشبرد هدفش به گفتگو با آشنایان بن لادن از دوران کودکی تا محافظ‌های شخصی‌اش در غارهای دست‌ساز در کوه‌های افغانستان می‌پردازد.
«شیخ تپانچه‌ای به من داد و مرا محافظ شخصی خود ساخت. تپانچه دو گلوله داشت، زیرا در صورت محاصره یا امکان افتادن به دست دشمن باید شیخ اسامه را می‌کشتم تا زنده به دست دشمن اسیر نشود. من تنها محافظی بودم که از این اختیار (کشتن اسامه) و استفاده از آن تپانچه برخوردار بودم. در نگهداری دو گلوله دقت می‌کردم تا در بهترین شرایط نگهداری شوند و هر شب  آن‌ها را تمیز می‌کردم. در حالی که با خود می‌گفتم: این‌ها گلوله‌های شیخ اسامه است. دعا می‌کنم خداوند نگذارد من از آن‌ها استفاده کنم».  روایت از روزگار عجیب بن لادن از زبان ابوجندل محافظ شخصی وی بود؛ ابو جندل ادامه می‌دهد «او نمی‌خواست زنده به اسارت در بیاید» و همان طور هم شد؛ بن لادن به دست روسای سابقش کشته شد تا جواب بسیاری از مسلمانان را به سبب گناه روایت مخدوش و ناهمگون از اسلام واقعی را آن دنیا بدهد

نظر بگذارید