مقالات

خانه » سیاسی » سفر به افغانستان – شماره ۷۴

سفر به افغانستان – شماره ۷۴

janestan

معرفی کتاب جانستان کابلستان

«جانستان کابلستان»، سفرنامه رضا امیرخانی به افغانستان است که در آن به آداب، فرهنگ، رسوم، آثار تاریخی، وضعیت اجتماعی و نحوه تعامل با افغان‌ها پرداخته است. خاطره این‌که وقتی می‌خواهد فرم رزو اتاق را انگلیسی بنویسد؛ رئیس هتل به او می‌گوید: «انگلیسی چرا؟ به زبان خودمان بنویسش؛ زبان دری، خط فارسی» و یا این‌که وقتی در شهر به گردش مختصری می‌پردازد، در باجه روزنامه‌فروشی نشریه‌ای را می‌بیند که هر مطلبش به سه زبان انگلیسی، فارسی و پشتون می‌رسد و نشریه کاملا منطبق با فرهنگ افغان‌هاست و از قرار معلوم مطبوع آمیریکایی‌هاست و کاملا در بین افغان‌ها جا باز کرده است. نشریه‌ای که به افغان‌ها نوعی خوراک فرهنگی تزریق می‌کند و یا خاطره بازدید از مناره‌های شهر هرات، قلعه اختیارالدین، مسجد جامع شهر هرات که کپی برابر اصل مسجد گوهرشاد خودمان است، زیارت مقبره خواجه عبدالله انصاری و جامی و دردسرهایی که برای به مزارشریف رفتن و برگشتن کشیده است، همگی وقایعی است که این کتاب را بسیار جذاب و خواندنی کرده است. امیرخانی افغانستان را اینگونه دیده است:
«هر بار وقتی از سفری به ایران بر می‌گردم، دوست دارم سر فروافکنم و برخاک سرزمینم بوسهای بیفشانم. این اولین بار بود که چنین حسی نداشتم، برعکس، پارهای از تنم را جا گذاشته بودم پشت خطوط مرزی، خطوط بی‌راه و بی‌روح مرزی، خطوط «مید این بریطانیای کبیر». (جانستان کابلستان، ص ۳۴۷)
او آنچه را که آن طرف مرزها دیده است و در این کتاب به رشته تحریر درآورده، چیزی جز خود ایران نیست. قسمتی از ایران با زبان و آداب مردانگی و فتوت، ایرانیانی که بر سر این خطوط، گوشهای محجور ماندهاند.

نظر بگذارید