مقالات

خانه » سیاسی » تکرار راهبرد «زمین بدهیم، زمان بگیریم» – شماره ۷۵ و ۷۶

تکرار راهبرد «زمین بدهیم، زمان بگیریم» – شماره ۷۵ و ۷۶

2rct42uh

بررسی مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی و آن‌چه در مذاکرات هسته‌ای از دست می‌دهیم:

۱- زیاد شنیده‌ایم که فلان کشور یک ابر قدرت یا قدرت بزرگ در جهان است، اما خیلی به این توجه نکرده‌ایم که پایه‌های این قدرت و منابع آن چیست. منابع قدرت در کشورها بر اساس نوع حکومت و ایدئولوژی حاکم بر آن نظام تعیین می‌شود. هر کشوری منابع خاصی در این زمینه دارد که اگر کم و زیاد شود تاثیر مستقیمی بر قدرت آن کشور در صحنه بین‌المللی دارد.
نظام جمهوری اسلامی از آغازین روزهای تشکیل، به عنوان قدرتی نوظهور در منطقه و جهان توسط دوست و دشمن شناخته شد. دلیل این قدرتِ نمایان، پایه‌های مستحکم قدرت این نظام بود.
۲- جمهوری اسلامی پایه‌های قدرت خود را بر چهار استوانه استوار نمود. «مردم سالاری دینی» که نمونه‌ای بدیع از حکومت‌های مردمی بود و پایه‌های مشروعیت این حکومت را تغذیه می‌نمود؛ «پیشرفت‌های علمی روزافزون» که نمایان‌گر کارآمدی نظام در تمامی عرصه‌های علمی و اقتصادی بود؛ «توان بازدارندگی» که ۳۵ سال است تمامی ابرقدرت‌ها را در مورد تجاوز به خاک ایران به زانو درآورده و «مقاومت» آخرین منبع قدرتِ این نظام مردمی است که امروز نه تنها در سراسر خاورمیانه بلکه در سراسر جهان چون خورشیدی می‌درخشد.
اگر امروز قدرت ایران در منطقه حرف اول را می‌زند و اگر امروز در منطقه و حتی بسیاری مناطق جهان مسأله‌ای بدون حضور جمهوری اسلامی حل نمی‌شود به سبب تقویت همه جانبه‌ی این پایه‌هاست وگرنه تضعیف منابع قدرت جز رکود توان نظام در داخل و خارج چیزی به ارمغان نمی‌آورد.
۳- شیطان بزرگ امروز در پی سست کردن و فروریختن پایه‌های قدرت جمهوری اسلامی است و در راستای این هدف شوم، در این عصر «تدبیر» راهی را مناسب‌تر از مذاکره ندیده است. مذاکره‌ای که با مسأله هسته‌ای نماد پیشرفت کشور آغاز شد و حالا صداهای مختلفی از اضافه شدن موضوع حقوق بشر و موشک‌های بالستیک می‌رسد. حالا هم قهرمانان دیپلماسی این مرز و بوم به صهیونیست‌ها چراغ سبز نشان می دهند و محور مقاومت را پشت پا می‌زنند. از سوی دیگر این خطر آن‌جا نمایان تر می‌شود که دولت راست‌گویان از سویی سعی در شرطی کردن ملت به مذاکرات (با توزیع امثال سبد کالا، کاهش مقطعی قیمت‌ها و تاثیرات روانی زودگذر) و از سوی دیگر بد جلوه دادن حقایق داخلی کشور و گدا نشان دادن مردم دارد.
اگر ما بر سر مسأله حقوق بشر مذاکره نماییم همان‌گونه است که مردم‌سالاری و منبع مشروعیت‌مان را سر میز مذاکره برده باشیم. اگر ظریفانِ با تدبیرِ دولت راستگویان موشک‌های بالستیک را نیز به قیمتی بفروشند ما بازداردگی‌مان را حراج کرده‌ایم. اسطوره مقاومت را هم که خیلی وقت است بر باد داده‌اند و این ریلی است که شیطان بزرگ برای ما طراحی کرده است. ریلی که نهایت آن سقوط است و خارج شدن از آن هم سرنوشتی جز واژگونی ندارد.
و این‌جاست که پی به حرف آن مرد خردمند اما «کم‌سواد» می‌بریم که می‌گفت هسته‌ای خرمشهر است که اگر آن را بگیرند به سمت آبادان و سوسنگرد و… می‌آیند. که اگر چرخ هسته‌ای را متوقف کردند چرخ کارخانه‌ها، اقتصاد و… نیز متوقف خواهد شد. و وای بر ما که در مقابل همه این‌ها ساکت نشسته‌ایم که امروز روز سکوت نیست… .

نظر بگذارید