مقالات

خانه » فرهنگی » مهجورهای روایت دفاع – شماره ۷۵ و ۷۶

مهجورهای روایت دفاع – شماره ۷۵ و ۷۶

241763_1imgdefa-moghadas02

پیشنهادهایی که فیلمسازان و مدیران می‌توانند از آن بهره ببرند

ü     درباره‌ی نبردهای دریایی علی الخصوص نیروی دریایی ارتش حتی کار متوسط هم ساخته نشده است. انگار نه انگار که بخشی از جنگ ما در حوزه‌ی نبردهای دریایی بوده و هم با عراق هم با آمریکا در طول جنگ درگیری دریایی داشته‌ایم. فقط یک کار ۳۵ میلیمتری خود نیروی دریایی کار کرده به نام «آلفا هنوز هم زنده است».

ü     نقش زنان در پشت جنگ به عنوان کسانی که پشتیبان رزمندگان بودند هیچ‌گاه درست به نمایش درنیامده است. آماده‌سازی و شستشوی لباس رزمندگان، تامین مایحتاج و … کارهای مهمی بود که هیچ ردپایی از آن در کارهای نمایشی وجود ندارد.

ü     نقش خارجی‌ها در دفاع مقدس و حضور ملیت‌های گوناگون در آن کاملا مغفول مانده است. ملیت‌های فرانسوی، الجزایری، لبنانی، فلسطینی، عراقی، افغانی و … به عنوان رزمنده در جبهه‌های جنگ با شعار اسلامی جنگیدند؛ ایرانی که نبودند برای دفاع از اسلام، انقلاب اسلامی و این که حرف امام زمین نماند وارد جنگ شدند. تعدادی از آن ها شهید شدند، برخی هم جانباز و اسیر.

ü     تحولی که در ارتش عراق اتفاق افتاد را ما تصویر نکرده‌ایم. خیلی از عراقی‌ها در جریان جنگ متحول شدند و به رزمندگان اسلام پیوستند. یعنی در طول جنگ در هر دو جبهه جنگیدند! ابتدا برای صدام و بعد هدایت شدند و علیه رژیم بعث عراق وارد جنگ شدند. برخی شهید و برخی جانباز شدند. اما در آثار نمایشی ما از این ها خبری نیست.

ü     بحث دخالت‌های بیگانگان در جنگ تحمیلی و نقش قدرت‌های غربی در آن، یا نقش منافقین و همکاری آنان با صدام هم از زمینه‌هایی است که هیچ کاری درباره‌اش ساخته نشده است.

ü     درباره ی عملیات‌های شناسایی که در عمق خاک عراق انجام می‌شد خیلی کم کار شده است. پیش می‌آمد که رزمندگان روزها و هفته ها در خاک عراق باشند، حتی برخی امکان پیدا می‌کردند که عتبات را زیارت کنند و با کسب اطلاعات، بدون این که شناخته شوند بازگردند. این‌ها قطعا می‌تواند موضوع ساخت فیلم‌های حادثه‌ای و جذاب باشد.

ü     درباره‌ی کسانی که زندگی و دار و ندارشان را وقف جنگ کردند؛ یعنی خانه و زندگی و تمامی مال و اموال خود را برای صرف در جنگ بخشیدند. بین آن ها هم ایرانی هست و هم غیرایرانی.

برخی عملیات‌های خاص مثل والفجر ۸، والفجر مقدماتی، بیت المقدس ۲، والفجر ۱۰، عملیات‌های فتح فاو و شلمچه و بسیاری عملیات‌های دیگر پر از سوژه‌های جذاب برای کارهای نمایشی‌اند که به جز چند کار ضعیف به هیچ کدام پرداخته نشده است.

نظر بگذارید